0546 245 75 17

Sosyal Medyada Biz}

Üniversite Ücretlerinde İndirim !
Anavatanımıza yönelik olan ekonomik yaptırımlar ve haksız döviz uygulamaları nedeniyle, Uluslararası VİZYON Üniversitesinde şimdiye kadar kayıtlı olan ve yeni kayıt yaptıracak olan tüm Lisans ve Yüksek Lisans düzeyindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerine bütün bölümlerde, iki taksit geçerli olmak üzere, yıllık % 15’ lik indirim yapılacağını bildirmekteyiz. Okul harç ücretini peşin ödeme durumlarında, % 5 lik bir indirim daha yapılacaktır. Bu durumlarda yıllık toplam indirim % 20 olacaktır.

MAKEDONYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Makedonya’da Üniversite Okumak ve Şartları

Makedonya’da YKS gibi sınava dayalı bir öğrenci kabulü değil başvuru ile işleyen sınavsız sistem geçerlidir, dolayısıyla üniversitelerin taban puanları yoktur. Lise mezunu öğrenciler diploma notu önem taşımaksızın yalnızca lise diploması ile kayıt yaptırabilir. Halihazırda dört yıllık bir lisans bölümünde okuyan öğrenciler, eğer YÖK denklik kriterlerine uyuyorsa Makedonya’daki üniversitelere yatay geçiş yapma hakkına sahiptir. Problem yaşamamak için geçiş yapmak istediğiniz üniversite için YÖK denklik sorgulaması yapmanız tavsiye edilir. Geçiş yapan öğrenciler aldıkları derslerden yerine saydırma işlemiyle muaf tutulurlar. Başvurular tüm sene boyunca devam etmektedir.

Makedonya’da eğitim Makedonca, Türkçe, İngilizce ve Arnavutça dillerinde verilmektedir. Makedonya’da üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler anadilleri dışında eğitim veren bölümlerde hazırlık okumak durumundadır. İngilizce eğitim veren bölümlerde IELTS ve TOEFL gibi uluslararası alanda kabul gören sınavlardan geçerli not almak şartıyla hazırlık atlanarak birinci sınıftan başlanabilir.

Ülkemizin vatandaşları Makedonya’ya en fazla 60 gün kalacak şekilde vizesiz seyahat hakkına sahiptir. Öğrenim görmek amacıyla Makedonya’ya gidecek olanların ise öğrenci vizesi alması gerekir. Aksi takdirde öğrenimleri yarım kalabilir. Bu vizeyi almak için gerekli evraklar:

– Vize talep formu

– Dil yeterlilik belgesi
– Öğrenci belgesi

– Eğitim planı

– Kira kontratı

– Sağlık sigortası

– Sabıka kaydı

– 2 adet biyometrik resim

– Noter onaylı pasaport fotokopisi

– Noter onaylı veli taahhütnamesi

olarak sıralanabilir.

Üniversitelerin kabul belgesi vermesi ve öğrenci vizesi almak yaklaşık 2-2,5 aylık bir süreçte gerçekleşmektedir.

17 Mayıs 2020
19.114 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

HEMEN ARA