0546 245 75 17

Sosyal Medyada Biz}

Üniversite Ücretlerinde İndirim !
Anavatanımıza yönelik olan ekonomik yaptırımlar ve haksız döviz uygulamaları nedeniyle, Uluslararası VİZYON Üniversitesinde şimdiye kadar kayıtlı olan ve yeni kayıt yaptıracak olan tüm Lisans ve Yüksek Lisans düzeyindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerine bütün bölümlerde, iki taksit geçerli olmak üzere, yıllık % 15’ lik indirim yapılacağını bildirmekteyiz. Okul harç ücretini peşin ödeme durumlarında, % 5 lik bir indirim daha yapılacaktır. Bu durumlarda yıllık toplam indirim % 20 olacaktır.

Makedonya Hakkında

Makedonya Hakkında Genel Bilgiler ve Üniversite Okumak

Makedonya Genel Bilgiler; Makedonya için Makedonya Cumhuriyeti Balkan Yarımadası Güneydoğu sınırı olduğu yer Balkanlar’da bir ülkedir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanınan ülke, Yunanistan’ın itirazı sonucu Birleşmiş Milletler tarafından Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (EYMC) adıyla tanınmaktadır. Makedonya Cumhuriyeti’nin nüfusu 2,055,915 civarındadır. Ülkenin başkenti Üsküp (Makedonca: Skopje) 500,000 nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Ülkede Üsküp hariç büyük şehirler Manastır (Bitola), Kumanova, Pirlepe, Kalkandelen (Tetova), Ohri, Köprülü (Veles), İştip, Koçani, Gostivar ve Strumica’dır. Ülkede 50 kadar doğal ve yapay göl ve yüksekliği 2,000 metreden fazla 16 dağ bulunmaktadır.Ülke Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Frankofon, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye olmakla birlikte Aralık 2005’den beri Avrupa Birliği ile müzakerede, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne de adaydır.

Ulaşım Havaalanları: Üsküp şehrinde bir uluslararası Avrupa birçok şehir merkezi kent, bağlantıları ile havaalanı Doğu kilometre uzakta bulunan yaklaşık 22 km dir Demiryolları: Üsküp Demiryolu İstasyonu merkezine yaklaşık 2 kilometre şehir Bu Üsküp Makedonya diğer büyük şehirler ile bağlanır ve de şehirler Balkanlar üzerinden. Taksiler ve Otobüsler: Üsküp ana otobüs terminalinden şehir 2 kilometre Doğudadır. Otobüsler Bütün şehir farklı alanlarda bağlantıları bulunuyor. Bir bilet için ortalama fiyat 30 Denars veya 0,5 € yaklaşıktır. Taksiler tüm şehri, şehir merkezi ve havaalanı arasında sık sık görürsünüz. Havaalanından yaklaşık 15 Euro. Üsküp Makedonya Cumhuriyeti başkenti ve en büyük şehir, ülke nüfusunun üçte birinden daha fazla, kültürel, ekonomik, siyasi ve akademik merkezidir.

Diğer Faydalı Bilgiler Kültür ve Eğlence: Üsküp, Makedonya kültür merkezi hakkında 800 000 vatandaşın nüfus ile güzel ve modern bir kenttir. Şehri ve civarında bol her ziyaretçinin ilgisini çekmek kültürel ve tarihi anıtları bulunuyor. Gençlerin eğlence için bol bol fırsatlar olacak. Birçok diskolar, barlar ve restoranlar vakit geçirebilirler.

İklim: Hafif karasal iklim Üsküp tipik bir örneğidir. Nispeten soğuk ve nemli kışlar ılık ve kuru yazları ile karakterizedir. Kışın ortalama sıcaklık 1° C ve yaz aylarında ortalama sıcaklık 30° C olduğu Kar yağışı sık kış aylarında, Aralık ve Mart, yağmur ve sis ortak sonbaharda, Ekim-Aralık vardır.

Para birimi: Makedon ulusal para birimi Denar’dır. Ve (1EUR – 61.75 den) para Cumhuriyeti Makedonya Para kolayca resmi döviz büroları ve bankalarda değiştirilebilir. Ülkeye giderken Euro en kolay olanıdır. Seyahat çekleri ve banka kartları dükkânların çoğunda kabul edilir.

Banka hesabı: Bankalar genellikle 08.00 ile akşam 18.00 arası açıktır. Bankalardaki döviz değişimi yapabilirsiniz. İştip’te Ziraat Bankası Bulunur. Telefonlar: Cep telefonları için kontör paketleri üç şirket GSM hizmet veren yetkili dükkânlar bulunmaktadır. Türkiye’deki telefon numaranızı kullanmazsanız.

Saat Dilimi: GMT+1

Taşıma: Makedonya, Güney-Doğu- Avrupa bölgesinde merkezi bir kavşaktır. Ülkenin görece küçük bir bölge ile birlikte geliştiren karayolu ve demiryolu altyapısı ile en az 3 saatle Makedonya’da her yerleşim yerini gezebilirsiniz. Adriyatik, Ege ve Karadeniz ile Orta Avrupa’ya bağlayan, 8 ve 10 – Biz, kendi toprakları üzerinden iki büyük pan-Avrupa ulaşım koridorlarının geçmektedir. Yol altyapısı yenilenen ve en son dünya standartlarına uygun güncellenmektedir. Demiryolu ağı 900 km boyunca uzanır ve Belgrad Selanik limanına ana demiryolu bağlantısı kuzey-güney Başkenti Üsküp’ten geçiyor. Makedonya Üsküp ve Ohrid (iki uluslar arası havaalanı var.

Öğrencilere izlenecek yol haritası Türkiye-İstanbul=İzmir: Makedonya Üsküp * Üsküp havaalanı = Gostivar olacaktır.

Makedonyada Eğitim almak isteyen daha doğrusu yurtdışında eğitim almak isteyen bütün öğrencilerimizin, bu kararlarını verirken göz önünde bulundurmaları gereken hususlar vardır. Öncelikle karar verdikleri ülkenin kültürel ve sosyo ekonomik yapısı kendilerine uygun mu, ulaşım kolay mı? Okumayı düşündükleri üniversite ve bölüm, kariyer hedeflerine uygun mu? Eğitim sistemi, müfredatı bakımından gerek ülkemizde ve gerekse uluslar arası akreditasyona uygun mu vs.

Makedonyada eğitim, bu sorular göz önüne alınarak incelendiğinde kafamızdaki bütün sorulara olumlu cevap vermekte. Makedonya Cumhuriyeti, kültürel bakımdan bize çok yakın bir ülke. Balkanların en şirin ülkesi. Ülkeyi gezdiğinizde bir Bursa’yı, bir Edirne’yi gezdiğiniz hissine kapılacaksınız. Tarihi ve kültürel zenginlikleri bol bir ülke. Ulaşım kolay, mesafe yakın. Günü birlik gidip gelinecek kadar yakın ve ekonomik.

Makedonya eğitim sistemi, Avrupa eğitim sistemine uygun ( BOLOGNA sözleşmesi ). Dolayısıyla Devlet Üniversitelerinin tamamı, özel üniversitelerin ise bir kısmı ülkemiz Yüksek Öğretim Kurumunca (YÖK) tanınmakta. Alınan diplomalar AB ülkelerinde geçerli.Makedonya Cumhuriyeti, eski Yugoslavya’nın bir parçası.Dolayısıyla kurumları eski bir devlet. Başkent Üsküp’te olan Kiril Metodi Üniversitesi 80 yıllık bir geçmişe sahip. Yine Manastır Üniversitesi olarakta bilinen St.Klement Ohridski Üniversitesi 40 yılı aşkın bir süredir eğitim vermekte.

Eğitime katkıları ve yaptığı çalışmalar ile AB de saygın olan bir üniversite St. Klement. Kısaca UKLO olarak bilinir. 2007 yılında kurulan İştip – Goce Delcev üniversitesi2009 yılında ülkemiz yüksek öğretim kurumu tarafından tanınmış ve akreditasyonu tamamlanmıştır. Bu üniversitemizde de Tıp ve diğer bütün bölümler mevcuttur. Makedonya Üniversitelerinin tamamı Bologna uyumludur, ECTS (Kredi Transfer Sistemi) uygulamaktadır. Bu nedenle Önlisans mezunları Makedonyada Lisans tamamlama imkanı buluyor. Buda Tekniker arkadaşlarımız için büyük bir fırsat.

Makedonyada eğitim ücretleri gerek ülkemize ve gerekse birçok ülkeye kıyasla çok daha uygun. Öyle ki, Türkiye’de dershane ücreti kadar bir ücret ile Makedonyada Tıp eğitimi, eczacılık eğitimi, diş hekimliği eğitimi dahil bütün bölümleri sınav stresi olmadan okuyabilmeniz mümkün. Makedonya Devlet Üniversiteleri yıllık eğitim ücretleri 600 € dan başlıyor, 3000 € kadar. Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği bölümleri 1000 € ile 1400 € arasında değişmekte. Mühendislik bölümleri yıllık 600 € ile 3000 € arasında.

Makedonyada Dil Eğitim ücretleri 500 € ile 600 € arası. Makedonya Üniversiteleri Eğitim Ücretleri ile ilgili daha geniş bilgi için “Üniversitelerimiz ” bölümünde, Makedonya’da eğitim almak istediğiniz üniversitelerimize bakabilirsiniz. Makedonyada egitim dili; çoğu üniversitede Makedonca. İngilizce eğitim ve Arnavutça eğitim veren üniversiteler de mevcut. Makedonya’da Tıp eğitimi altı yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümleri beş yıl,Makedonya da mühendislik ve diğer bölümler ise dört yıl. Yurt dışında eğitim alınacağı için, üniversite eğitimi öncesinde Makedonya da hazırlık eğitimi (ilk yıl) alınması gerekiyor.

Bazı üniversiteler hazırlık eğitimini kendi bünyesinde verirken bazı üniversiteler ise bu eğitimi anlaşmalı oldukları özel dil okullarında sunuyor. Makedonya da Hazırlık eğitim ücretleri uygun. Makedonya da eğitim almak için ilk yıl sadece hazırlık eğitim ücreti ödenir. Bu ücret üniversiteye göre değişmektedir. Hazırlık yılında bu ücretin dışında ilgili okula başka herhangi bir ücret ödenmez. Hazırlık yılından sonra tercih edilen bölüme göre üniversitenin belirlediği eğitim ücreti ödenir.

Eğitim ücreti dönem başında ödenir ve iki taksittir. Sizde hayalinizdeki üniversite eğitimini sınavlarla boğuşmadan yurtdışında, çok kültürlü bir ortamda ve çok uygun fiyatlarla almak istiyorsanız Makedonya üniversiteleri sizin için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. Makedonya da Tıp Eğitimi Makedonya da üniversite eğitimi öncesinde herhangi bir sınav sistemi yoktur. Bu nedenle özellikle son yıllarda ülkemizden Makedonya üniversitelerine yoğun bir ilgi ve talep olmuştur. Ama öğrencilerimizin bilmediği bir husus vardır ki bu çok önemlidir. Makedonya’da Tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin özellikle bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Her ne kadar üniversiteye kayıt aşamasında sınav engeli olmasa da özellikle Tıp fakültesini tercih edecek olan öğrencilerimizin bilmesi gerekir ki ilk yıl dil hazırlık eğitimi sonrasında başarılı olan öğrenciler, lise ders ortalaması da göz önüne alınarak Tıp Fakültesine yerleştirilmektedir. Yani hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamak yeterli değildir. Bu konuda yeterli bilgi verilmediği için her yıl Tıp fakültesinde eğitim almak hevesiyle Makedonya’ya giden öğrencilerimiz mağdur olmakta ve sıkıntı yaşamaktadır. Sizde bu engele takılmadan Tıp eğitimi almak mı istiyorsunuz? Bu konuda çalışmalar yapan tecrübeli eğitim danışmanlarımızı aramanız yeterli.

Makedonya üniversitelerinde herhangi bir puan engeline takılmadan Tıp eğitimi almak için bizimle irtibata geçmeniz ve danışmanlarımızın sizin için hazırladıkları eğitim paketini, tavsiye ve önerilerini mutlaka dinlemenizi tavsiye ederiz. Makedonya da Yaşam Makedonya da yaşam ücretleri ülkemize kıyasla inanılmayacak kadar ucuz. Bu da Makedonyada eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için önemli bir kolaylık sağlıyor. Son yıllarda, gerek düşük eğitim ücretleri ve gerekse sosyal yaşamın uygunluğu, eğitimin kalitesi, yabancı öğrenciler içinMakedonyada üniversite eğitimi almayı cazip hale getiriyor. Makedonya Üniversitelerinde sadece lisans eğitimi imkanı değil, aynı zamanda MYO mezunları için Lisans tamamlama imkanı da mevcuttur. Türkiye de ön lisans programlarından mezun olan tekniker öğrencilerimiz bu fırsatı değerlendirerek, ön lisans eğitimlerini Kredi Transfer (ects) sistemi ile Lisansa tamamlayabilir, tekniker sıfatından kurtularak mühendis ünvanına sahip olabilirler. Böylece Türkiye’de okumuş olduğunuz iki yıllık eğitimi ilk yıl hazırlık eğitimi almak şartıyla + iki yıl daha eğitim alarak dört yıla tamamlamış olursunuz. Bunun için herhangi bir sınava gerek yok. Makedonyada Lisans tamamlama 1 + 2, yani toplamda 3 yıl oluyor. İlk yıl Hazırlık eğitimi, devamında iki yıl eksik kredilerin tamamlanması toplamda üç yıl. Böylece Makedonya da üç yıl eğitim alan MYO mezunu öğrencilerimiz hazırlık + iki yıl eğitimden sonra ön lisans eğitimlerini lisans eğitimine tamamlamış ve ilgili bölümden Mühendis sıfatıyla mezun olmuş oluyorlar. Teknik Fakülte mezunu olan öğretmen arkadaşlarımız, Makedonya da fark derslerini vererek, mezun oldukları bölüm üzerinden eksik kredilerini tamamlayıp ilgili bölümden mühendislik diploması alabiliyor. Bu fırsatı size Makedonya Üniversiteleri sunmaktadır.

HEMEN ARA